Co zrobić, gdy doświadczysz awarii dysku?

Co zrobić, gdy doświadczysz awarii dysku

 Jak wiadomo, awarie dysku twardego są najczęstszym źródłem utraty danych, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla każdej firmy. Niestety, awaria twardego dysku jest nieunikniona. Nie chodzi o to, czy dyski twarde firmy zawiodą, ale kiedy. Jednak przy odpowiednim planowaniu i strategicznej reakcji awarie dysku twardego nie muszą prowadzić do utraty danych. Poniżej przedstawiamy siedem zalecanych strategii radzenia sobie z awarią dysku twardego. Co zrobić, gdy doświadczysz awarii dysku?

Co zrobić, gdy doświadczysz awarii dysku?

  1. Jeśli uszkodzony dysk jest dyskiem rozruchowym systemu, natychmiast odłącz komputer i wyjmij dysk. Nie próbuj ponownie uruchomić komputera z tego napędu. W zależności od charakteru danych przechowywanych na tym dysku, można chcieć wykonać pierwszą próbę odzyskania danych przed wysłaniem dysku do profesjonalnej usługi odzyskiwania danych. Jeśli jednak dane na dysku mają krytyczne znaczenie, zalecamy natychmiast skontaktować się z profesjonalną usługą odzyskiwania danych.
  2. Jeśli dysk nie zawiera informacji o znaczeniu krytycznym, można próbować odzyskać dane bez pomocy profesjonalnej usługi odzyskiwania danych. Nie należy jednak uruchamiać żadnego oprogramowania systemowego, takiego jak chkdsk, aby naprawić system plików, chyba że można sobie pozwolić na całkowite utracenie danych. Oprogramowanie systemowe służy do naprawy systemu plików na dysku, a nie do odzyskiwania danych. Narzędzia te najprawdopodobniej zastąpią utracone dane.
  3. Jeśli awaria jest zdecydowanie związana z systemem plików (np. Usuniętymi plikami, awarią systemu operacyjnego lub atakiem wirusów …), a nie z fizyczną, elektroniczną lub oprogramowania układowego, oprogramowanie odzyskiwania danych może być w stanie odzyskać dane z dysku. Zalecamy najpierw zainstalowanie napędu w zewnętrznej obudowie USB dla tego procesu, aby zmniejszyć wykorzystanie dysku podczas rozruchu. Po rozpoznaniu napędu przez system operacyjny natychmiast rozpocznij pobieranie danych. Nie zapisuj żadnych plików na dysku docelowym ani nie instaluj programów, ponieważ może to spowodować nadpisanie utraconych danych. Chociaż strategia ta często kończy się sukcesem, istnieje szansa, że system operacyjny nadpisze utracone dane podczas aktualizowania lub zapisywania plików systemowych na dysku, co spowoduje utratę danych. Dlatego nie zalecamy stosowania tej metody odzyskiwania na dyskach zawierających informacje o znaczeniu krytycznym. Jeśli ta strategia nie odzyska danych, powinieneś skontaktować się z profesjonalną usługą odzyskiwania danych w celu uzyskania pomocy.
  4. Nigdy nie otwieraj obudowy napędu. Można go otwierać tylko w środowisku czystych pomieszczeń. Każda inna ekspozycja ostatecznie doprowadzi do fizycznego zniszczenia warstwy magnetycznej dysku i całkowitej utraty danych.
  5. Nigdy nie próbuj zamieniać PCB od zdrowego dysku na uszkodzony dysk. Nowoczesne dyski twarde są produkowane z unikalnymi parametrami konfiguracyjnymi opartymi na tolerancjach poszczególnych komponentów przy produkcji dysku. Zastosowanie PCB / ROM na dysku, na którym nie został wyprodukowany, może zniszczyć napęd i uniemożliwić jego naprawę. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy oba napędy mają wspólny producent, model i datę produkcji.
  6. Nie próbuj “naprawiać” uszkodzonych sektorów lub odczytywać danych z uszkodzonych sektorów za pomocą oprogramowania do pobierania danych na uszkodzonym dysku. Takie działanie spowoduje nadpisanie podstawowych danych lub utratę danych. Uwaga: jak opisano powyżej, profesjonalne narzędzia obrazujące pobierają uszkodzone sektory na zdrowy dysk, zamiast naprawiać lub pomijać uszkodzone sektory z uszkodzonego dysku.
  7. W przypadku uszkodzenia wody, ognia lub wandalizmu nie próbuj zasilać systemu zawierającego krytyczne dane. Może to zniszczyć warstwę magnetyczną dysku i spowodować, że dane nie będą odzyskiwane.

Wiele informacji na temat odzyskiwania danych z dysku znajdziemy na tej stronie: Odzyskiwania danych z dysku

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *