Czy utracone dane są naprawdę utracone?

Czy utracone dane są naprawdę utracone?

Większość przypadków awarii dysku twardego nie niszczy wszystkich danych na dysku, a duża część danych na uszkodzonych dyskach jest często odzyskiwana. Zarówno aplikacje konsumenckie, jak i profesjonalne narzędzia i usługi odzyskiwania danych są dostępne do odzyskiwania utraconych danych. Wybór opcji zależy od wartości utraconych danych. Zatem czy utracone dane są naprawdę utracone?

Im bardziej cenne są dane dotyczące uszkodzonego dysku, tym mniej niezawodnych prób odzyskania danych należy wykonać. Nieprofesjonalne narzędzia i oprogramowanie systemowe (np. Chkdsk) często naprawiają błędy, zastępując system plików na dysku. Chociaż może to naprawić system plików, trwale niszczy dane. Dyski z bardzo cennymi danymi powinny być wysyłane do profesjonalnej usługi odzyskiwania danych.

Czy utracone dane są naprawdę utracone?
Czy utracone dane są naprawdę utracone

Niedawne badanie przeprowadzone przez 50 firm zajmujących się odzyskiwaniem danych w 14 krajach wykazało, że 15% wszystkich nieodwracalnych sytuacji utraty danych zostało stworzonych przez wcześniejsze nieprofesjonalne próby odzyskiwania danych.

Najbardziej dokładne profesjonalne usługi odzyskiwania danych mogą pobierać dane z napędów z błędami mechanicznymi, elektronicznymi i oprogramowania układowego. Kompleksowe profesjonalne działania obejmują przywracanie dysków, obrazowanie dysków i odzyskiwanie danych. Po pierwsze, podczas fazy przywracania dysku naprawiane są wszelkie istniejące uszkodzenia dysku twardego.

Obejmuje to problemy mechaniczne, takie jak niedziałające głowice, problemy elektroniczne, takie jak uszkodzone PCB i problemy z oprogramowaniem układowym. Naprawy te są dokonywane przez wymianę poszczególnych elementów napędowych na części dawcy i instalację oprogramowania układowego. Druga faza to obrazowanie dysku, na którym pobierane są zawartość dysku, np. odzyskiwanie uszkodzonych sektorów lub radzenie sobie z innymi problemami niestabilności odczytu i kopiowanie do zdrowego dysku w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa dalszej utraty danych na oryginalnym dysku.

Wreszcie dane są pobierane z nowego zdrowego dysku. Podczas tej fazy przywracany jest system plików napędu, wszystkie pliki są sprawdzane pod względem integralności i naprawione. Należy zauważyć, że wiele profesjonalnych usług odzyskiwania danych koncentruje się prawie wyłącznie na wyszukiwaniu danych.

Jednak bez odpowiedniej dbałości o przywracanie napędu i obrazowanie dysku, wszelkie wysiłki związane z wyszukiwaniem danych napotkają najprawdopodobniej poważne wyzwania i mogą prowadzić do dalszej degradacji dysku i utraty danych.

Wiele informacji na temat odzyskiwania danych z dysku znajdziemy na tej stronie: Odzyskiwania danych z dysku

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *