Dyski

Dyski są nośnikiem danych ale również urządzeniem, które nie opiera się rozmaitym awariom. Twój najbardziej okropny horror nagle stał się okropną rzeczywistością.

Dyski twarde

Ciągle ignorowałeś ten maleńki dźwięk w głowie, dokuczliwie krzycząc: “powinieneś zrobić backup danch”. Głos wciąż dzwoni w twoim umyśle, gdy prowadzisz szybką wyszczególnienie wszystkich najważniejszych informacji, które po prostu złożyłeś … dane twojego klienta, wiele lat Warto e-mail, całą bazę zaopatrzenia, a nawet zdjęcia znajomych i rodziny.

Co najgorsze, musisz wziąć udział w rozprawie sądowej w ciągu tygodnia, a kluczowe szczegóły niezbędne do wygrania sprawy również zostały złożone w ofierze. Natychmiast zadzwoniłeś do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych, żeby sprawdzić komputer, ale dostałeś najgorszy raport w historii … Twoje pliki zostały utracone. Kiedy twardy szumi chrobocze lub stuka, jest już przeważnie za późno. Twoja determinacja przy próbach włączenia dysku “bo przed chwilą działał i na pewno zaraz zaskoczy” doprowadziła do nieodwracalnych uszkodzeń powierzchni dysku.

Dyski twarde

Dziś odzyskiwanie danych to przemysł wart wiele milionów dolarów. Liczba firm odzyskiwania danych na rynku przekracza liczbę stacji benzynowych na całym świecie. Zakłady te specjalizują się w pomaganiu swoim klientom w odzyskiwaniu danych z dowolnych elementów, od dysków twardych po Flash Media. W poniższym raporcie omówimy, czym naprawdę jest odzyskiwanie danych; różnorodne odmiany, opłaty i to, czego możesz rozsądnie oczekiwać, gdy przychodzi do odzyskania twoich rzeczy.

Jak należy reagować na awarię dysku twardego?

Prawie 44% utraconych danych jest wynikiem awarii sprzętu. Ważne jest, aby absolutnie upewnić się, że natychmiast zamkniesz system. Nawet nie próbuj przechodzić przez proces zamykania, po prostu wyciągnij kabel z gniazda. Nie należy próbować korzystać z gotowych narzędzi do odzyskiwania danych ani narzędzi dyskowych. Najczęściej tego typu narzędzia będą zakładać, że dysk działa poprawnie i prawdopodobnie zwiększy to ryzyko nieodwracalnej utraty danych.

Dyski i Formy awarii

O ile wyjaśniamy w tym artykule odzyskiwanie danych, skupimy się głównie na problemach związanych z awariami dysków; biorąc pod uwagę, że tego rodzaju awarie są bez wątpienia najbardziej regularne. Istnieje 3 główne rodzaje awarii na dysku twardym, logiczne, elektroniczne jak i fizyczne lub sprzętowe. Błędy logiczne są bardzo często wynikiem uszkodzenia systemu plików.

Może to absolutnie mieć miejsce z powodu wirusa komputerowego, niezamierzonego usunięcia ważnych plików lub plików rejestru Windows, a w niektórych przypadkach nawet rozładowania elektrostatycznego. W przypadkach, gdy wystąpił błąd logiczny, dysk nadal jest rozpoznawany przez BIOS komputera, ale nie uruchamia się. W większości przypadków dane powinny pozostać nietknięte na dysku twardym, choć może wydawać się, że są nieosiągalne.

Jeśli system BIOS nie wykrywa obecności dysku twardego, szanse na rozwiązanie problemu sprzętowego rzeczywiście wzrosły. Fizyczne uszkodzenia mogą pochodzić z różnych przyczyn. Ściśle mówiąc, są właściwie dwie kategorie problemów związanych z dyskiem twardym; zarówno mechaniczne, jak i elektryczne. Zmechanizowane awarie zwykle wynikają z awarii wrzeciona silnika. Awaria silnika może wynikać z nadmiernej energii cieplnej dzięki problemowi z łożyskiem.

Zwiększona temperatura pochodząca z awarii łożyska może rozszerzyć wałek dysku twardego, a następnie zablokować silnik. Nagle dysk przestanie działać. Czasami dostaniesz sygnał, że coś niedobrego ma się wydarzyć. Możesz usłyszeć głośne marudzenie, miażdżący hałas, nawet wysoki pisk. Jeśli coś podobnego do tego zacznie mieć miejsce, ZAPISZ SWOJE PLIKI W PAMIĘCI FLASH jak najszybciej.

Kolejnym problemem fizycznym, który często można doświadczyć, jest awaria elektroniki. Podczas badania dysku najprawdopodobniej zobaczysz PCB na spodzie. Ta płytka to w zasadzie mózg twardego dysku i to tam komputer osobisty łączy się z dyskiem twardym. Elektroniczny problem może pojawić się nagle w każdej chwili. Nawet zupełnie nowe dyski twarde nie są całkowicie niewrażliwe na awarie elektryczne.

W wielu przypadkach jest to po prostu wadliwy element, czasami jest to nieprawidłowe ustawienie (takie jak ESD, uziemiające płytę, niszczące obwody w momencie instalacji). Ważne jest również umieszczenie sprzętu w porządku i dobrze wentylowanym, ponieważ znaczne ciepło może zniszczyć części elektryczne znajdujące się na dysku.

Jeśli posiada się system, który pozostaje w znacznie zawartym obszarze, można rozważyć udostępnienie dodatkowego wentylatora skrzynkowego o średnicy 80 mm, aby schłodzić wewnętrzne elementy systemu, w szczególności dysk twardy. Żaden pojedynczy komponent urządzenia nie działa tak samo jak dysk twardy, dlatego bardzo ważne jest, aby go nie lekceważyć, gdy pojawią się problemy z chłodzeniem.

W jaki sposób odzyskiwane są moje informacje?

Wśród najczęściej zadawanych pytań, na które zwracają uwagę klienci, “dokładnie w jaki sposób odzyskujesz moje dane?” Cóż, to naprawdę nie czarnoksięstwo ani chirurgia mózgu. To po prostu kwestia posiadania w ręku odpowiedniego sprzętu i praktycznej wiedzy niezbędnej do tego, aby wiedzieć, co należy wykonać, podobnie jak lekarz operacyjny operujący z by-passem serca. Wiele znaczących urządzeń do odzyskiwania danych posiada znaczną liczbę sprzętu, oprogramowania i technik odzyskiwania danych.

Zasadniczo, kiedy napęd dyskowy dotrze do zestawu narzędzi służących do odzyskiwania danych z dysku, pierwszą rzeczą, jaką robią ci faceci, jest dokonanie oceny i dokładne ustalenie, jakie leczenie będzie najprawdopodobniej konieczne. Jeśli nieprawidłowe działanie dysku jest logicznym problemem, o którym wspomniano wcześniej, zostanie przeprowadzony skan dysku w celu naprawy uszkodzenia systemu plików.

Czasami partycja mogła zostać przywrócona, a dysk twardy przywrócony do stanu sprzed awarii. Jeśli po prostu nie jest to możliwe, zostanie przeprowadzony skan prawdziwie niskiego poziomu, który w zasadzie analizuje każdy sektor w napędzie dla plików. Natychmiast po zlokalizowaniu plików pliki mogą zostać skopiowane do wybranego urządzenia do przechowywania danych, tj. Dysku CD, DVD lub innego dysku twardego.

Logiczne odzyskiwanie danych może zająć ogromną ilość czasu, zwłaszcza jeśli dysk twardy jest bliski awarii sprzętu. Nie jest niczym niezwykłym brać pod uwagę 1 dzień skanowania i cały dzień na zapisanie wybranych folderów.

Kiedy dysk twardy ulegnie fizycznemu uszkodzeniu, procedura odzyskiwania jest trudniejsza. Jak wspomniano wcześniej, istnieją naprawdę dwie podkategorie fizycznej awarii; mechaniczne i elektroniczne. Ważnym elementem odzyskiwania danych z awarii fizycznej jest uzyskanie potrzebnych części, aby ponownie uruchomić dysk twardy. Niestety, jeśli chodzi o dyski twarde, na przykład z dyskiem twardym o pojemności 20 GB, na przykład Maxtor Hard Drive, potrzebny będzie dodatkowy, dokładnie taki sam dysk twardy o pojemności 20 GB, przeznaczony do ratowania części.

W przypadkach, w których cyfrowa płytka PCB uległa uszkodzeniu na dysku twardym, należy posiadać identyczną płytkę drukowaną pod ręką, aby przywrócić wymagane części elektroniczne do naprawy. Często nie można nawet zamienić płytki obwodu na płytkę drukowaną. Odzyskiwanie to zwykle wymaga umiejętności lutowania i dogłębnego zrozumienia elektroniki, aby mogło być poprawnie wykonane.

Podczas rozmowy z ekspertami od odzyskiwania danych zwykle słyszymy “Class100 Clean Room”. Mówiąc prościej, Cleanroom klasy 100 zachowuje niezwykłą czystość powietrza i składa się z ponad stu cząstek powietrza o średnicy powyżej 0,5 mikrona wewnątrz każdej stopy sześciennej powietrza. Jest to bardzo ważne w zabezpieczaniu łatwo działających wewnętrznych składników dysków twardych. Za każdym razem, gdy na dysku twardym przeprowadzany jest inwazyjny proces, wymagany jest pokój clean Class100 lub wyższy.

Ramy czasowe odzyskiwania danych wynoszą zazwyczaj 5-10 dni w przypadku problemów fizycznych i 2-4 dni roboczych w przypadku korupcji logicznej. W niektórych przypadkach, jeśli składniki nie są dostępne bezpłatnie, pełne ożywienie może potrwać całe tygodnie. Wiele agencji oferuje usługi przyspieszone, a Ty płacisz za tego rodzaju dodatkowy pośpiech.

Wiele informacji na temat odzyskiwania danych z dysku znajdziemy na tej stronie: Odzyskiwania danych z dysku

Zadzwoń i zapytaj co możemy zrobić by odzyskać swoje dane w takim przypadku.