Uszkodzenia elektroniczne

Uszkodzenia elektroniczne

Uszkodzenia elektroniczne na dyskach twardych mogą być spowodowane wieloma różnymi problemami, ale najczęstszymi problemami są problemy z zasilaniem komputera lub zewnętrzną obudową dysku.

Uszkodzenia elektroniczne

Nasza firma wykonuje usługi odzyskiwania danych na dyskach twardych, które doświadczyły uszkodzenia elektroniki dysku z jednej lub więcej typowych typów awarii poniżej:

Nieprawidłowe lub nadmierne napięcie

Nadmierne napięcie na dysk twardy może spowodować natychmiastowy problem. Typowe scenariusze, które widzą nasi technicy to przypadkowe użycie zasilacza laptopa z zewnętrznym lub przenośnym dyskiem twardym oraz awaria zasilacza (komputera), w którym znajduje się dysk twardy. Objawy tego typu problemów obejmują:

  • Twardy dysk nie nie wiruje jak zwykle
  • Brak dostępu danych zawartych na uszkodzonym urządzeniu
  • Awaria urządzenia w systemie BIOS komputera lub POST
  • Widoczne uszkodzenie płytki obwodu napędu
  • Często zauważany jest cierpki i nieprzyjemny zapach spalenizny

Awaria komponentu elektronicznego

W przypadku tego typu awarii elektronicznej napęd nie musi doświadczać nieregularności w zasilaniu elektrycznym, często problem, który prowadzi do tego rodzaju awarii leży w obrębie płytki drukowanej lub samego komponentu i nie jest wymagany żaden wpływ zewnętrzny. Wiele problemów może prowadzić do rozdmuchanego komponentu na płytce PCB twojego napędu, niektóre z bardziej typowych symptomów tego typu problemów są poniżej:

  • Komputer może nie działać zgodnie z oczekiwaniami, może odmówić włączenia zasilania
  • Twój dysk twardy przestał być rozpoznawany
  • Spalone i fizyczne uszkodzenia oznaczają elementy dysku twardego

Chip sterownika silnika na płytce drukowanej jest częstą przyczyną awarii układu elektronicznego. Ten chip może dość wyraźnie wypalić się i zapobiec obracaniu się dysku. Większość producentów napędów wykorzystuje chipy kontrolerów silników od firm zewnętrznych. Jeden z bardziej powszechnych jest oznaczony jako SMOOTH i często wykazuje bardzo wyraźne oznaki uszkodzenia.

Zatarcie łożyska silnika

Łożysko silnika napędu zwykle nie jest uważane za część elektroniki napędu, a wspomniane naprężenie łożyska silnika można łatwo pomylić z uszkodzeniem elektronicznym, ponieważ pierwotny objaw jest taki sam – napęd nie obraca się. Często uszkodzenia te nie są powodowane przez elektronikę, jednak prezentowane zachowanie może być bardzo podobne:

  • Napęd wydaje się martwy, a zwykły szum związany z wirującym napędem nie będzie obecny
  • Czasami można zaobserwować ciche dźwięki szumu lub buczenia

Jeśli podejrzewa się usterkę elektroniczną lub niestabilne wirowanie silnika, napęd należy natychmiast wyłączyć.

Uszkodzenia elektroniczne co robić?

Jednym z najczęstszych pomysłów jest “zamiana” uszkodzonej płyty głównej dysku twardego. Chociaż może to wydawać się rozsądnym podejściem, zastąpienie uszkodzonej płytki elektroniki  może spowodować dalsze komplikacje. Nowoczesne płytki obwodów lub płytki PCB nie są bezpośrednio zamienne, zawierają konkretne lub adaptacyjne informacje z produkcji, które “dostosowują” je do określonych parametrów gotowego urządzenia. Nie ma szans, aby dwa dyski twarde zakupione osobno w różnych momentach będą miały wymienne obwody drukowane. Nawet jeśli używany jest dawcy z tej samej partii, nie ma gwarancji, że dwa unikalne urządzenia są wystarczająco blisko wewnętrznie, aby ta procedura zadziałała. Poważne komplikacje mogą powstać, gdy podejmowane są próby zamiany tablic.

Nowoczesne dyski twarde są niewiarygodnie skomplikowane i precyzyjne. Po wyprodukowaniu żadne dwa dyski twarde nie opuszczają linii montażowej z identycznym nośnikiem talerza lub głowicą odczytu / zapisu, różnice między dwoma dyskami twardymi, które wydają się powierzchownie identyczne, mogą być ogromne. Po wytworzeniu dysku różnice te są mapowane, a informacje te są prawie zawsze zapisywane w specjalnym obszarze PCB, ponieważ jest mało prawdopodobne, że będziesz miał dwa identyczne urządzenia, jest tak samo mało prawdopodobne, że zamiana PCB zadziała .

Próba zamiany płytki z “podobną” może prowadzić do trwałych i kosztownych komplikacji, gdy napęd dotrze do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Pytanie, które należy zadać, powinno być zawsze: “Czy ta próba naprawdę jest tego warta?”.

Wiele informacji na temat odzyskiwania danych z dysku znajdziemy na tej stronie: Odzyskiwania danych z dysku

Zadzwoń i zapytaj co możemy zrobić by odzyskać swoje dane w takim przypadku.